Pinoterapia i Medycyna Manualna wg FRSc

Medycyna Manualna wg FRSc – metoda powstała w oparciu o badania kliniczne. Zakłada, że organizm człowieka ma bardzo duże zdolności samoleczenia. Warunkiem niezbędnym dla wykorzystania tych procesów jest prawidłowa praca mechanizmów zapewniających homeostazę. Fundamentem metody jest teoria Pięciu Układów Regulacyjnych (Five Regulatory System Concept).

Układ Regulacyjny (Regulator) to system tkanek, który kontroluje przebieg właściwych sobie procesów. Zapewnia za pomocą specyficznych dla niego bodźców, komunikację w całym organizmie, a szczególności aparacie ruchu. Zaburzenia prawidłowego funkcjonowania każdego z poszczególnych Regulatorów wiążą się z powstawaniem specyficznych, patologicznych zmian. Pozwoliło to zaobserwować cechy charakterystyczne dla schorzeń, a przez to usystematyzować swoistą diagnostykę. Na podstawie której możliwy jest dobór odpowiednich technik pracy z pacjentem.

Poszczególne Regulatory wpływają na siebie wzajemnie, tworząc sieć powiązań warunkującą zdolność narządu ruchu do znoszenia szeregu obciążeń bądź szybkiej regeneracji struktur nadwyrężonych. Medycyna Manualna wg FRSc łączy w sobie techniki manipulacji stawowych, manipulacji powięziowych, igłoterapię oraz terapię narzędziową (pinoterapia). Metoda jest skuteczna w leczeniu m.in.: dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych, bóli o charakterze przeciążeniowym, urazów, kontuzji sportowych, zawrotów i bóli głowy.

Pinoterapią i Metodą Manualną wg FRSc możemy leczyć:

Dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych

Dolegliwości bólowe aparatu ruchu

Ograniczenia ruchomości

Urazy i kontuzje sportowe

Wady postawy, urazy i przeciążenia układu kostno- stawowego i mięśniowego

Zawroty i bóle głowy

Skontaktuj się z nami i pozbądź się bólu. Na dobre.


8 + 4 =