Metoda Stecco

Manipulacje powięzi (Fascial Manipulation) to metoda terapii manualnej. Cechuje się globalnym podejściem do terapii. Ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń układu ruchu, poprzez połączenia powięziowe może być uzupełnieniem leczenia chorób internistycznych. Na przykład w nadczynności tarczycy, refluksie, nietolerancji pokarmowej. Narządy trzewne i układ ruchu to system naczyń połączonych, nie da się ich w pracy od siebie oddzielić. To innowacyjne podejście do terapii i do roli jaką odgrywa w niej  powięź zostało stworzone przez włoskiego fizjoterapeutę Luigiego Stecco ponad 30 lat temu.

Innowacyjność manipulacji powięzi przejawia się w tym, że powięź uznana jest za koordynatora ruchu. Różni się to od podejścia stosowanego w klasycznej terapii, gdzie sprowadzano rolę powięzi jedynie do błony będącej opakowaniem dla struktur naszego ciała. Metoda uwzględnia holistyczne podejście do ciała. Traktuje poszczególne jego segmenty, jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Wyboru punktów przeznaczonych do manipulacji dokonuje się według określonych reguł – na podstawie weryfikacji ruchowej i palpacyjnej. Niezwykle istotnym elementem gwarantującym skuteczną terapię jest szczegółowy wywiad. Powinien on sięgać nawet do odległych incydentów urazowych czy chorobowych mogących mieć wpływ na obecny stan pacjenta. Podejście takie sprawia, że poszukiwana jest przyczyna bólu, która może być znacznie oddalona od miejsca manifestacji bólowej. Dzięki temu możemy badać powiązania pomiędzy różnymi patologiami występującymi u pacjenta i stosować zindywidualizowane leczenie, pozwalające całemu systemowi odzyskać fizjologiczną równowagę.

Poprzez nacisk na dokładny wywiad, testy ruchomości oraz sprawdzając manualnie napięcie tkanek, możliwe jest ustalenie, co spowodowało i gdzie leży pierwotna dysfunkcja wpływająca na dolegliwości pacjenta. W podejściu terapeutycznym Fascial Manipulation wykorzystuje się obecność szczególnych punktów, które są w stanie wywoływać ból i zaburzać równowagę. Następnie punkty te poddaje się manipulacji. Ma to na celu wprowadzenie, wywołanie lokalnego stanu zapalnnego. Który pomaga przywrócić odpowiednią funkcję w obrębie tkanek. A co za tym idzie zmniejszyć dolegliwości, przywrócić ruchomość w obrębie stawu a tym samym likwidację bólu.

Metoda Stecco może leczyć:

Zespoły bólowe kręgosłupa

Dolegliwości bólowe aparatu ruchu

Ograniczenia ruchomości

Zaburzenia posturalne

Wady postawy, urazy i przeciążenia układu kostno- stawowego i mięśniowego

Różnego rodzaju czynnościowe zaburzenia układu trzewnego

Skontaktuj się z nami i pozbądź się bólu. Na dobre.


11 + 6 =